Z jakich kierunków najczęściej sprowadzane są samochody używane do Polski?

Polacy z reguły lubią jeździć konkretnymi modelami samochodów. Na naszych drogach królują samochody marek niemieckich jak też japońskich. Nie wszyscy jednak chcą jeździć tym, co 90% narodu, dlatego decydują się oni na sprowadzanie samochodów z różnych zakątków świata. Warto też wiedzieć, że gdy sprowadzamy samochody używane zza granicy to musimy się liczyć z zazwyczaj bardzo dużą papierologią jak też z kosztami sprowadzenia. Jak to wygląda w przypadku importu pojazdów z poszczególnych krajów?

Sprowadzenie pojazdu z USA

Fanów amerykańskiej motoryzacji u nas nie brakuje. Często na naszych drogach możemy zauważyć pięknie wyglądające samochody marek Dodge czy też Ford. Aby sprowadzić taki pojazd z USA potrzeba nieco cierpliwości, ale też funduszy. Ogólnie mówi się, że oferty ze Stanów zjednoczonych są bardzo interesujące, jednak cena samochodu to nie jedyny koszt, jaki ponosimy. Sprowadzenie pojazdu kosztuje nas znacznie więcej niż w przypadku, gdybyśmy sprowadzali samochód z Europy. Dzieje się tak dlatego, że transport morski kosztuje jednak swoje. To nie koniec kosztów, gdyż trzeba liczyć się z opłatami takimi jak VAT, cło i akcyza. Pojazdy ze Stanów Zjednoczonych wymagają często opłacenia prowizji, która może sięgać nawet i kilkuset dolarów. Samo przekazanie pieniędzy osoby sprzedającej może nas również nieco kosztować. Dodatkowy koszt ponoszą osoby, które dokonują zakupu pojazdu przez pośrednika. Taki pośrednik, aby wyjść na plus bierze od nas odpowiednio wysoką prowizję.

Sprowadzanie samochodu z Niemiec

Niemcy to kraj, który produkuje dzisiaj samochody bardzo wpasowujące się w gusta Polaków. Wszelkiego rodzaju Volkswageny czy Mercedesy są bardzo popularne na naszych drogach. Nietrudno zatem się domyślić, że sprowadzenie pojazdu z Niemiec jest znacznie prostsze niż w przypadku sprowadzania go ze Stanów zjednoczonych. Jednym z powodów na pewno jest stosunkowo niewielka odległość od naszego kraju. Nie trzeba tutaj przeprawiać się przez ocean. Dodatkowo duża popularność niemieckich samochodów spowodowała, że możemy znaleźć firmy, które za dosyć atrakcyjną opłatą sprowadzą nam taki pojazd do kraju. Oczywiście jak nietrudno się domyślić, samodzielna podróż po nowy samochód jest chyba najbardziej opłacalnym wariantem.

Sprowadzenie pojazdu z Japonii

Poza niemieckimi pojazdami, drogi w naszym kraju wypełniają samochody marek takich jak Toyota, Honda czy też Mazda. Aspektem, który przemawia za tym, że warto sprowadzać pojazdu z Japonii jest fakt, że są one w większości zadbane. Dzieje się tak dlatego, że Japończycy w przeciwieństwie do nas nie poruszają się aż tak często samochodami. Preferują oni inne środki transportu jak, chociażby metro. Kwota, jaką ponosimy sprowadzając pojazd z Japonii może być różna. Najlepiej jest wykonywać tę czynność za pośrednictwem specjalistów. Sprowadzając samochód z Japonii decydujemy się na opłaty prowizji, akcyzy, podatku VAT, jak również cła. Konieczne okazują się też koszta tłumacza przysięgłego, który przetłumaczy nam wszystkie niezbędne dokumenty.