Wynajem długoterminowy podtrzymuje tempo wzrostu

Wyniki sprzedażowe na polskim rynku motoryzacyjnym powoli wracają do normy znanej sprzed okresu pandemicznego. Sprzedaż regularnie rośnie i sytuacja, w której popyt znacząco wyprzeda podaż niema już miejsca. Coraz lepsze wyniki sprzedażowe to jednak nie tylko efekt poprawy dostępności samochodów. Spory udział ma w tym także wynajem długoterminowy. Ten staje się coraz popularniejszym sposobem finansowania nowych aut osobowych.

Kolejny dobry kwartał wynajmu długoterminowego

Wynajem długoterminowy od dwóch lat świetnie sobie radzi i w trakcie każdego kwartału notuje spory wzrost. Nie inaczej było w III kwartale 2023 roku. Pokazują to dane Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Wedle nich w III kwartale 2023 roku rynek wynajmu długoterminowego wzrósł o 8,6%. Po raz pierwszy od I kwartału 2022 roku spadła poniżej 9%, lecz wciąż jest to stabilny i sporych rozmiarów wzrost.

Wzrost jest na tyle duży, że w okresie lipiec-wrzesień 2023 więcej niż co czwarty samochód kupowany przez firmy i przedsiębiorców trafił do wynajmu długoterminowego. Jest to ponad 20 tysięcy nowych aut osobowych, które ruszyły na polskie drogi. Mówił o tym Robert Antczak, Prezes Zarządu Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

„Wynajem długoterminowy aut cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Usługa ta od dawna jest doskonale znana i chętnie wykorzystywana przez duże korporacje, ale od kilku lat stopniowo zdobywa również rynek małych i średnich przedsiębiorców w Polsce. Pokrywanie w jednej stałej racie wszystkich kosztów związanych z samochodem, od finansowania auta, przez ubezpieczenie, naprawy, przeglądy, na oponach kończąc, brak opłaty wstępnej w większości przypadków, a więc konieczności jednorazowego angażowania jakichkolwiek większych własnych środków, to zalety, które coraz bardziej przekonują także małe firmy w naszym kraju”.

„Po trzecim kwartale branża nadal notuje wysokie tempo wzrostu, aczkolwiek jest ono nieco niższe niż w kilku poprzednich kwartałach, gdy oscylowało wokół 10%. Nieznaczne obniżenie dynamiki, która co trzeba podkreślić, nadal pozostaje duża, może być efektem wciąż trudnej sytuacji gospodarczej, przekładającej się na działalność firm i przedsiębiorców. Kolejne miesiące, w tym dane na koniec roku, pokażą, czy mamy do czynienia jedynie z chwilową korektą tempa wzrostu, czy też trend ten będzie się utrzymywał. Wiele wskazuje na to, że jest to raczej krótkotrwałe zjawisko, o relatywnie niewielkim wpływie na branżę. Prognozy ekonomiczne na przyszłość są umiarkowanie optymistyczne, sytuacja na samym rynku motoryzacyjnym również cały czas konsekwentnie się poprawia, nie ma już w zasadzie problemów z dostępnością aut, wracają rabaty, a tempo wzrostu cen samochodów wyhamowuje”. 

Udział aut w rynku wynajmu długoterminowego

Rosnący rynek zmienia jednak swój skład. Coraz bardziej maleje na nim udział samochodów, które zostały wyposażone w silnik wysokoprężny. W trzecim kwartale 2023 roku wyniósł on zaledwie 35,4%, czyli o 6,5% mniej niż przed rokiem. Naturalnie skorzystały na tym auta benzynowe, hybrydowe oraz elektryczne. Udział samochodów benzynowych wyniósł 53,8%, co oznacza wzrost rzędu aż 4,6%. Hybrydy wraz z elektrykami odpowiadały łącznie za 10,8% całego rynku wynajmu długoterminowego, o 1,9%. Warto też zwrócić uwagę na samochody w pełni elektryczne. Auta na prąd odpowiadają już za 2,1%, o dwa razy więcej niż przed rokiem.

Co pozwoliło na wzrost sprzedaży aut

Rosnący rynek wynajmu długoterminowego to efekt tego, że cała branża motoryzacyjna zaczyna odżywać i to pomimo małych kłopotów, które pojawiły się po drodze. Dostępność aut znacząco wzrosła, dzięki czemu samochody regularnie trafiają już do klientów. Jednocześnie czynniki takie jak gorsza sytuacja ekonomiczna nie wpłynęły w tak dużym stopniu na rynek, by znacząco spowolnić sprzedaż. Dzięki temu obecnie branża motoryzacyjna, a szczególnie część zajmująca się wynajmem długoterminowym cieszy się naprawdę sporym powodzeniem.