Wiadomości z rynku motoryzacyjnego w Polsce

Przemysł motoryzacyjny to największa branża na świecie. Polska jest znaczącym graczem na tym rynku, plasując się w ścisłej czołówce producentów.

W ciągu ostatniej dekady w Polsce odnotowano wzrost sprzedaży samochodów, która wzrosła do ponad 5 mln samochodów osobowych sprzedawanych rocznie. Handel samochodami również kwitnie, jak co roku, sprzedawanych jest również ponad milion używanych samochodów. W wyniku tych rosnących trendów rynek motoryzacyjny w Polsce rośnie i będzie rósł w tempie wykładniczym w przyszłości. Rynek motoryzacyjny w Polsce zdominowany jest przez samochody osobowe, głównie używane.

Używane samochody

Rynek motoryzacyjny w Polsce jest zalany samochodami używanymi. Większość rynku stanowią samochody osobowe, a większość z nich jest kupowana z drugiej ręki. Polacy preferują używane samochody z wielu powodów, a jednym z nich jest ich przystępność cenowa.

Polski rynek motoryzacyjny w ostatnich latach podlegał wahaniom, a sprzedaż samochodów osobowych spadała średnio o 3% rocznie w latach 2007-2016.

Od 2008 roku polski handel samochodowy boryka się z wieloma trudnościami i wyzwaniami. Kryzys gospodarczy spowodował gwałtowny spadek popytu na pojazdy, a kupujący stali się bardziej świadomi cen. Dodatkowo negatywny wpływ na sprzedaż miały karne cła importowe na samochody pochodzące spoza UE.W 2017 r. popyt na samochody osobowe ponownie wzrósł ze względu na niższe niż w poprzednich latach ceny benzyny w połączeniu z niskim oprocentowaniem kredytów samochodowych.

Aktualnie popyt na samochody osobowe w Polsce stale rośnie. Jednak obecna sytuacja na rynku motoryzacyjnym nie ułatwia sytuacji. Rosnące ceny i coraz mniejsza dostępność modeli na rynku zarówno pierwotnym jak i wtórnym to główne problemy, a jakimi boryka się obecnie kupujący. Polska ma stosunkowo mały rynek samochodów osobowych, dlatego dużo pojazdów sprowadza z zagranicy. Oznacza to, że polski rynek motoryzacyjny ewoluuje wraz z międzynarodowymi tendencjami. Jednocześnie ceny takich samochodów zbliżają się do zachodnich – stale rosną i nic nie zapowiada obniżek.

Rozwój rynku motoryzacyjnego w Polsce

Rynek motoryzacyjny w Polsce rozwija się w stałym tempie, a co roku pojawiają się nowe innowacje i trendy. Ostatnim było m.in. wprowadzenie samochodów elektrycznych, które cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich konsumentów.

Sektor motoryzacyjny w Polsce nadal rozwija się z 4,3% wzrostem w 2016 roku i 5,5% wzrostem w 2017 roku w porównaniu do roku poprzedniego. Głównym tego powodem jest zwiększony popyt na samochody używane, napędzany niskimi cenami, wieloletnimi umowami leasingowymi oraz lepszą jakością samochodów używanych sprowadzanych z Europy Zachodniej.

Jak będzie wyglądał ten rozwój w następnych latach? Postępująca inflacja, problemy z jakimi mierzy się globalny rynek motoryzacyjny może negatywnie wpłynąć na rozwój naszego rynku i mocno go spowolnić.