Toyota chce utrzymać poziom sprzedaży w Polsce

Rok 2023 to do tej pory najlepsze 365 dni Toyoty na polskim rynku. Producent z Japonii bez większych problemów zdeklasował konkurentów i zwiększył swoją sprzedaż oraz udział rynkowy. Tym samym marka spełniła swoje cele na 2023 rok. Te na 2024 są jeszcze bardziej ambitne. Toyota liczy na utrzymanie, a nawet i lekką poprawę swojej sprzedaży w Polsce, która jest jednym z kluczowych dla tego producenta rynku.

Rekordowe wyniki Toyoty w 2023 roku

Dominacji aż takich rozmiarów polski rynek nie widział już dawno. Toyota bez większych problemów zdeklasowała wszystkich rywali i zakończyła rok na pierwszym z wynikiem 91 195 rejestracji. Biorąc pod uwagę również samochody dostawcze o DMC do 3,5 tony liczba pojazdów przekroczyła 98 tysięcy. Jeszcze wyższy wynik podaje Jacek Pawlak, czyli szef firmy Toyota Central Europe. Z powodu tego, że wiele aut zostało wydanych po 20 grudnia, całoroczna sprzedaż ma wynosić nawet 104 tysiące samochodów Toyoty.

Za tak dużą sprzedaż Toyoty odpowiadają przede wszystkim klienci firmowi. Wedle danych producenta przedsiębiorcy kupili prawie 70 tysięcy samochodów japońskiej marki. To wzrost o 29% względem poprzedniego roku.

Do tego Toyota może pochwalić się rekordowym udziałem w rynku. W 2023 roku japońska marka odpowiadała aż za 18,2% wszystkich rejestracji w segmencie do 3,5 tony. Wśród samych przedsiębiorców, Toyota ma udział rzędu 17,5%. Prawie co 5 nowe auto w Polsce jest więc samochodem japońskiego producenta.

Najpopularniejsze modele Toyoty

Toyota w 2023 roku dostarczyła na ulice wiele bestsellerów. Reprezentacja marki w czołowej dziesiątce jest naprawdę duża i obejmuje aż 5 modeli. Najpopularniejszym samochodem roku stała się Toyota Corolla z wynikiem 26 858 rejestracji. To liczba na tyle duża, że gdyby wydzielić samą Corollę z Toyoty, kompaktowe auto zajęłoby szóste miejsce wśród producentów, przegrywając z piątym Hyundaiem o mniej niż 100 sztuk.

Dalej w rankingu znajdziemy Toyotę Yaris na 3 miejscu. W tym wypadku liczba rejestracji to 13 456 egzemplarzy. Nieznacznie z tyłu uplasowała się Toyota Yaris Cross. Na małego crossovera zdecydowano się 13 405 razy. W rankingu spotkamy też siódmą Toyotę C-HR. W wypadku kompaktowego crossovera wynik rejestracji to dokładnie 10 628 sztuk. Reprezentację Toyoty w czołowej dziesiątce zamyka Toyota RAV4. Największe auto Toyoty w zestawieniu sprzedało się w nakładzie 8 366 sztuk.

Jedno auto znalazło się też w czołówce wśród samochodów dostawczych. Mowa o modelu Toyota ProAce City. Dostawczak marki z Japonii sprzedał się w nakładzie 3 635 sztuk, dzięki czemu zajął czwartą pozycję na polskim rynku lekkich pojazdów użytkowych.

Plany marki na kolejny rok

Jak mówi Jacek Pawlek, szef Toyota Central Europe, celem na 2024 rok jest przede wszystkim utrzymanie obecnej sprzedaży. Jeśli będzie ona podobna do 2023 roku, będzie to świetny wynik dla całej marki. Oczywiście Toyota z pewnością ma chrapkę na sprzedanie 100 tysięcy aut osobowych w ciągu roku. Byłby to historyczny moment na polskim rynku, który z reguły nie ma do czynienia z tak dużymi liczbami w przypadku jednego producenta.

Osiągnięcie wzrostu w sprzedaży nie jest jednak najważniejsze dla Toyoty. To potwierdził też Jacek Pawlak. Marka chce skupić się na innym aspekcie swojej działalności. Poprawie ma ulec wydajność sieci autoryzowanych serwisów. Wzrosnąć ma liczba stanowisk w warsztatach, a także standard obsługi.

W ten sposób Toyota chce, by klienci, którzy kupili już jedno auto, zostawali z japońską marką na wiele lat. Dobre serwisowanie ma zwiększyć przywiązanie do marki, a także opłacalność posiadania samochodu tego producenta.

Cele sprzedażowe dotyczą z kolei rynku dostawczaków. Tam Toyota nie jest jeszcze bardzo obecna z racji na m.in. swoją ofertę, która dopiero niedawno została rozbudowana. Mimo wszystko w 2023 Toyocie udało się zająć czwartą pozycję, przegrywając jedynie z Renault, Fordem i Fiatem. Na tym rynku japońska marka widzi obecnie największą szansę na rozwój.