Szukanie okazji samochodowych

Okazjonalne ceny samochodów można znaleźć w każdym kraju na całym świecie. Ale aby znaleźć najlepszą ofertę, musisz odrobić pracę domową i wiedzieć, czego szukać.

Niektóre wypróbowane i prawdziwe taktyki na znalezienie okazyjnego samochodu używanego obejmują wyszukiwanie ogłoszeń, aukcji używanych samochodów i prywatnych sprzedawców, którzy mają duże zapasy lub drogie samochody. Jeśli szukasz czegoś bardzo konkretnego lub masz budżet w wysokości 20 000-30 000 złotych, to jest to dobry sposób.

Ceny samochodów

Ceny samochodów znacznie wzrosły w ciągu ostatniej dekady, a aktualna sytuacja wydaje się być apogeum cenowym. Wynika to między innymi z braku półprzewodników, niedoboru aut na rynku wtórnym, galopującej inflacji, ale także ze zwiększonego zapotrzebowania na transport – większy popyt powoduje zwiększenie cen.

Fraza „tanie samochody osobowe” jest jednym z najczęściej wyszukiwanych w Google, co oznacza, że wiele osób szuka sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy przy zakupie samochodów, niezależnie od ich wieku. Jednym z rozwiązań jest zakup „oszczędnych” samochodów – pomaga to w obniżeniu kosztów posiadania. Dostępnych jest wiele okazji, zwłaszcza jeśli kupujesz używany samochód niezawodnej marki. Używane samochody mają niższe miesięczne opłaty i koszty utrzymania. Internet jest doskonałym miejscem do znalezienia używanych samochodów na sprzedaż w Twojej okolicy lub w całym kraju.

Zakup nowego samochodu może być kosztownym i trudnym procesem. Jeszcze nie tak dawno nowe samochody amortyzowały się stosunkowo szybko, więc przy sprzedaży po roku lub dwóch użytkowania nie było szans na otrzymanie równowartości zainwestowanych pieniędzy. Jednak ostatnie wydarzenia spowodowały, że aktualnie otrzymanie wyższej kwoty jest nawet bardziej niż prawdopodobne. Jednak niewiele osób decyduje się na taki zabieg głównie ze względu na podwyższone ceny nowych aut i długie okresy oczekiwania na dostawy nowych modeli.

Czynniki wzrostu cen samochodów

Postarajmy się zidentyfikować kluczowe czynniki, które wpływają na ceny nowych samochodów osobowych i aut używanych.

Przede wszystkim rynek motoryzacyjny wpadł w mocne tarapaty. Początkowym czynnikiem były długie przestoje w chińskich hutach – brak dostaw magnezu czy aluminium spowodowały trudności z produkcją półprzewodników. To ich brak na rynku motoryzacyjnym przyczynił się do spowolnienia, a w niektórych przypadkach nawet tymczasowego zatrzymania produkcji nowych modeli. Kolejnym etapem kryzysu jest właśnie bardzo mała ilość aut trafiających na rynek wtórny. Te wszystkie czynniki powodują w dużym stopniu wzrost cen zatem zarówno w przypadku nowych modeli jak i używanych. Oprócz tego dochodzi galopująca inflacja.

Co więcej? Ceny, jakie osiągają samochody osobowe zależą również od popytu na te pojazdy na rynku – wyższy popyt oznacza wyższą cenę. Ponadto istnieje również różnica między tym, czy potencjalni nabywcy chcieliby samochód nowy, czy używany pod względem jakości i osiągów. Kupno używanego samochodu zwykle wiąże się z niższymi kosztami niż kupno nowego, ale zapewnia również niższą jakość osiągów, mniejszy komfort, czy gorsze lub po prostu starsze wyposażenie. Jednak w obecnej sytuacji rynek nie pozostawia klientom zbyt wielkiego wyboru.