Samochody z przed dekad – gdzie je znaleźć?

Wszyscy widzimy, że motoryzacja zmieniała się i nadal zmienia się bardzo dynamicznie. Ale czy aby na pewno? Niektóre modele produkowane – co by nie mówić – w ubiegłym wieku, stały się nawet nie tyle ikonami i klasykami, co pierwowzorami aut, którymi obecnie się poruszamy. Zatem które modele były najpopularniejsze i w jakim okresie je produkowano? Sprawdźmy!

Lata 70’ – dostępne auta

Nie ma co ukrywać, samochody osobowe produkowane w latach 70’ w Polsce były przeważnie marzeniem i to właściwie nieosiągalnym. Kiedy u naszych zachodnich sąsiadów pojawiały się takie modele jak Mercedes W123 czy popularny do tej pory Dodge Charger, to w naszym kraju nie mieliśmy do nich dostępu.

Czy to źle? Z jednej strony marzyliśmy o nieosiągalnym, ale z drugiej… Mieliśmy klasyki, o których już na samą myśl robi się ciepło na sercu i wracają wyjątkowe wspomnienia. W latach 70’ ubiegłego wieku w Polsce dostępne były takie samochody jak Nysa, Żuk czy Warszawa. Do produkcji wchodził wówczas Tarpan – jeden z najbardziej popularnych polskich pick-up’ów. Najważniejszy fakt zostawiliśmy na koniec podsumowania lat siedemdziesiątych w polskiej motoryzacji. 3 maja 1978 roku z taśmy produkcyjnej zjechał pierwszy model FSO Polonez. Kultowy samochód osobowy był produkowany w Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie w latach 1978-1996, a następnie przez koncern Daewoo-FSO aż do 2003 roku.

A o czym mogli jedynie pomarzyć Polacy w latach 70’? Oprócz Chargera na rynek wyszły takie modele jak Renault 5, Porsche 928, Lotus Esprit czy Lamborghini Countach. Na największą uwagę zasługuje jednak pierwszy wymieniony w tym artykule Mercedes W123. Model do tej pory znany jest wśród fanów motoryzacji. Cieszy się opinią niezawodnego auta, bez względu na liczbę przejechanych kilometrów. Mercedes wypuścił na rynek aż 2,7 miliona egzemplarzy!

Lata 80’ – samochody dla ludzi

Kolejna dekada przyniosła kolejne modele. W Polsce nadal zmagaliśmy się z komunizmem, a co za tym idzie dostępność do zagranicznych modeli była utrudniona. Dlatego i tym razem zaczniemy od tych aut. W Niemczech w latach 1980-1990 pojawiły się takie modele jak Audi Quattro, Mercedes 124, czy BMW E31. Nasi zachodni sąsiedzi już wtedy produkowali samochody osobowe, które są popularne do dzisiaj, a co więcej – nadal poruszają się po naszych drogach.

Jednak nie tylko oni wypuścili na rynek najważniejsze ikony tamtych lat. Francuzi mogą się pochwalić Peugeotem 205, a Włosi takimi modelami jak Lancia Delta czy Ferrari F40. Dwie najważniejsze ikony lat 80’ należą jednak do produkcji amerykańskiej i japońskiej. Ci pierwsi pokazali światu czwartą generację modelu Chevrolet Corvette – nie była to premiera samego modelu, ale wersja C4 była w porównaniu do C3 autem z przyszłości. Japończycy natomiast w 1989 roku na rynek wypuścili pierwszy egzemplarz Mazdy MX-5. Do tej pory ten model jest uznawany za ikonę wśród roadsterów.

A jak sytuacja na rynku motoryzacyjnym wyglądała w Polsce? Jak wspomnieliśmy, sytuacja z dostępem do zagranicznych marek była utrudniona, ale nie zerowa. W naszym kraju pojawiły się takie modele jak chociażby niemiecki Wartburg 353 czy rosyjska Łada 2107. Ta druga okazała się być lepszą wersją polskiego Fiata 125 – była lepiej wykonana, solidna i elegancka. Trzecim najczęściej kupowanym w latach 80’ w Polsce samochodem był Trabant 601. Niemiecki produkt był – co najważniejsze – tani i prosty konstrukcyjnie. Trabanta wyprodukowano w 3 milionach egzemplarzy, z czego większość trafiła na nasze, polskie drogi! Jednak pierwsze miejsca zajmowały nasze „rodowite” modele – Fiat 125p i Fiat 126p. Kultowy 126p to klasyka lat 80-tych. Określany mianem „Malucha” i „Samochodu dla Kowalskiego” stał się naszą własną, polską ikoną. Model dosyć często ulegał awariom, ale był prze-prosty w naprawie. Malucha produkowano w Bielsku-Białej oraz w Tychach, a każdego roku z linii produkcyjnych schodziło 200 tysięcy egzemplarzy!

Lata 90’ – popularne auta

Witamy zachód! Zagraniczne ubrania, produkty i w końcu samochody były dostępne dla każdego. A na zachodzie motoryzacja wykonała milowy krok naprzód. Pojawiły się takie modele jak Lexus LS, Citroen XM, BMW M5, Mercedes 190 E, a także sportowe Mitsubishi Lancer Evolution, Subaru Impreza czy Porsche 911. W latach 90-tych trzeciej generacji doczekał się również Mercedes-Benz W140. Model należący do klasy S w tamtym czasie był synonimem sukcesu.

A w Polsce? Rodzime auta były oczywiście najpopularniejsze, głównie ze względu na ceny. Dostępne były modele takie jak FSO Polonez Caro czy Fiat Cinquecento, który miał być następcą Fiata 126p, jednak finalnie obydwa modele były produkowane jednocześnie. Ale na rynku pojawiły się zagraniczne modele – wśród najbardziej popularnych były: Daewoo Lanos, Skoda Felicia i Opel Astra F.

Najpopularniejsze modele samochodów obecnie

Od lat 90-tych na świecie zmieniło się wiele. Technologia poszła do przodu, wykonaliśmy całkiem niezły skok cywilizacyjny. Dotyczy on wszystkich aspektów życia, a także motoryzacji. Mamy nowe jednostki napędowe – hybrydy, elektryki, auta na wodór. Samochody są przepełnione elektroniką i wygodami, o jakim nie śniło się nawet inżynierom motoryzacyjnym 30-40 lat temu. Mamy w autach telewizory, lodówki, wyświetlacze zastępujące całą deskę rozdzielczą. Każdy z pasażerów może ustawiać klimatyzację wedle własnych upodobań. Które zatem modele najbardziej podbiły nasze serca w ciągu ostatnich 10 lat?

Skupimy się na Polsce. Jeśli podsumować ostatnią dekadę w krajowej motoryzacji to dane są raczej oczywiste. Najczęściej kupowanymi samochodami były (i w niektórych przypadkach nadal są) samochody osobowe takie jak Skoda Octavia, Skoda Fabia czy Opel Astra. Oprócz tego w zestawieniu mamy Forda Focusa czy wręcz kultowego Volkswagena Golfa. To konkretne modele, ale w zestawieniu marek w czołówce znalazła się również Toyota.

Jak już wspomnieliśmy wiele z tych modeli do dzisiaj stoi na czele w rankingach sprzedaży. I tak oto przez ostatnie lata numerem 1 była Skoda Octavia – kolejne generacje tego auta podbijały serca kolejnych generacji kierowców. Ostatni rok nieco poprzestawiał szyki, ponieważ na pierwszych dwóch pozycjach w sprzedaży uplasowała się właśnie Toyota ze swoimi modelami Corolla i Yaris. W TOP 10 mamy zatem aż dwie Toyoty, dwa modele Skody (Octavia i Fabia), dwa modele Hondy (RAV4 i C-HR) i dwa modele Hyundaia (Tucson i i30). Jak widać, pomimo dużych zmian w motoryzacji pewne upodobania kierowców są widoczne nawet przez dekady!