Samochody używane

Samochody używane od zawsze w Polsce wiodły prym w sprzedaży. Oczywiście – nowe modele stają się coraz bardziej popularne i przez pewien czas coraz więcej osób było sobie w stanie na nie pozwolić. Na ten moment wygląda jednak na to, że ceny nowych aut znowu stają się zaporowe, ale także ich dostępność coraz niższa.

Wracamy zatem do znanego, kupujemy używane modele. Sprowadzamy auta z Niemiec, Holandii, Francji, Czech, a nawet USA czy Japonii. Może rynek nie jest tak obfity jak przed pandemią, ale sytuacja powinna stopniowo się normować, a dostępność aut zwiększać.

Bezpieczny zakup

Czy zakup auta używanego może być bezpieczny? Na tą kwestię składa się kilka rzeczy – gwarancja, sprawność samochodu, a także jego historia. Co zrobić, żeby kupić pewne auta używane i być faktycznie zadowolonym z zakupu? Składa się na to kilka prostych kroków:

  1. Upewnij się, że sprzedawca zapewnia gwarancję po zakupie (np. rękojmia) na okres przynajmniej miesiąca od transakcji.
  2. Sprawdź samochód przed zakupem na stacji kontroli pojazdów – coraz więcej sprzedawców oferuje tego typu rozwiązania, warto z tego skorzystać.
  3. Sprawdź historię pojazdu za pomocą numeru VIN – to właściwie powinien być punkt numer 1. Dlaczego? Dlatego, że jeśli uzyskany raport ujawni jakiekolwiek nieścisłości (w przebiegu, w informacjach o ewentualnych uszkodzeniach, czy nawet informacje o kradzieży sprawdzanego pojazdu) to nie powinniśmy się w ogóle fatygować.

Ceny aut używanych

Jak kreują się ceny aut używanych na rynku? Trudno przewidzieć przyszłość – z jednej strony mamy rosnącą inflację i pomniejszoną dostępność aut, a z drugiej zapewnienia, że sytuacja gospodarcza unormuje się, a produkcja aut ponownie ruszy pełną parą. Te dwa czynniki mają obecnie największy wpływ na ceny samochodów zarówno nowych jak i używanych. O przyszłości nie będziemy dyskutować – warto skupić się na obecnej sytuacji. Oto kilka przykładów aut i ich aktualnych cen.

HATCHBACK – Mazda 3 SkyActiv 120KM 6AT wersja SkyPASSION z 2015 roku, również z polskiego salonu. Silnik 2.0 benzyna. Cena 59.900 PLN

SEDAN – Citroen C-Elysee z 2018 roku, zarejestrowany i ubezpieczony w Polsce, zakupiony w polskim salonie. Niski przebieg, silnik 1.6 benzyna. Cena 39.900 PLN

KOMBI – Volvo V60 z 2016 roku, sprowadzony z Belgii, przygotowany do rejestracji w Polsce. Bogate wyposażenie. Silnik 2.0 diesel. Cena 71.000 PLN