Rynek nowych samochodów

Ostatnimi czasy rynek samochodów nowych przeżywa niemały kryzys. Brak ciągłości dostaw, mała ilość półprzewodników, pogłębiająca się inflacja – to tylko kilka kwestii mających wpływ na dostępność nowych aut. Również ceny poszły w górę, według najnowszych danych za samochód z salonu musimy zapłacić już o ponad 10% więcej w stosunku do ubiegłego roku. Czy sytuacja się uspokoi? Specjaliści prognozują, że to ostatni rok kryzysu motoryzacyjnego – do końca tego roku powinna unormować się sytuacja z półprzewodnikami, a to spowoduje wzrost produkcji. Do tego czasu musimy jeszcze swoje poczekać, w niektórych koncernach na nowe samochody musimy obecnie czekać ponad 10 miesięcy!

Nowe auta dostępne od ręki

Sytuacja jest poważna i mocno wpływa również na samochody używane – ich ceny czy dostępność. Jednak nie ma sensu panikować. Produkcja, choć spowolniona, to nadal trwa. Systematycznie do salonów zjeżdżają kolejne modele. Oprócz tych na zamówienie, fabryki wysyłają tak zwane pojazdy stokowe, czyli najbardziej popularne modele w najbardziej optymalnej opcji wyposażenia. Dzięki takim „wrzutkom” mamy nowe samochody dostępne od ręki właściwie w każdym salonie. Oprócz tego, dealerzy do oferty zaczęli wprowadzać samochody używane wszystkich marek, nie tylko swojej własnej. Dzięki temu klienci mają jeszcze szerszy wybór i możliwość chociażby porównania cen.

Premiery motoryzacyjne

Mimo niepewnej sytuacji producenci z nadzieją patrzą w nadchodzący rok. Już właściwie każda marka ogłosiła swoje premiery na kolejny sezon. Wśród wszystkich zaplanowanych nowych modeli, bądź też nowych wersji dobrze znanych nam aut, królują samochody elektryczne. Ewidentnie widać w którym kierunku zmierza branża motoryzacyjna. Coraz większy dostęp do stacji ładowania, mocny nacisk na ochronę środowiska spowodowały, że na rynku mamy zatrzęsienie hybryd typu plug-in i 100% elektryków. Wśród najgorętszych premier elektryków mamy Audi Q9, aż 3 elektryczne Mercedesy, kolejne elektryczne BMW, nowe eko-wydanie Fiata Pandy, czy też pierwszą 100% elektryczną Toyotę bZ4X.