Rynek motoryzacyjny we Wrocławiu

Branża motoryzacyjna w Polsce jest jedną z najlepiej prosperujących branż w kraju i zatrudnia około 100 000 osób. Wrocław jest idealnym miejscem dla producentów i dostawców samochodów – bliskość granic aż dwóch państw i popularnej autostrady A4 łączącej Europę zachodnią ze wschodem to niejedyne zalety.  Miasto Wrocław cieszy się opinią centrum przemysłu motoryzacyjnego. W ostatnich latach stał się międzynarodowym centrum dzięki licznym producentom i dostawcom samochodów zakładającym w mieście lub okolicach swoje oddziały.

Branża motoryzacyjna to jedna z najważniejszych branż w Polsce. Według statystyk stanowi do 15% PKB kraju i zatrudnia 2 mln osób. Ostatnie oceny „The Economist” wskazują, że Polska jest jednym z większych producentów samochodów osobowych i części samochodowych w Europie. Wrocław odgrywa w tej branży ważną rolę. Jest jednym z głównych ośrodków prototypowania, testowania i produkcji jeśli chodzi o nowe samochody osobowe. Wrocławski producent samochodów Solaris jest spółką-córką należącą do Renault-Nissan Alliance, dzięki czemu polskie firmy mogą wykorzystywać technologię Renault do produkcji swoich części.

Rynek aut używanych

Wrocław to nie tylko nowe samochody i technologie czy firmy z nimi związane. Samochody używane są również popularne w tym regionie, istnieje dużo komisów samochodowych, a ostatnio również salony dealerskie wprowadziły do swojej oferty auta z drugiej ręki.

Dlaczego Polacy wybierają auta używane? Przede wszystkim są tańsze od nowych i również objęte gwarancją. Natomiast nowym czynnikiem wpływającym na taką decyzję jest dostępność jednych i drugich – jeśli chodzi o nowe modele, to na zamówione pojazdy trzeba niekiedy czekać nawet 13 miesięcy! Auta używane mamy dostępne od ręki. To mocny argument, jeśli ktoś poszukuje auta „na już”.

Segment używanych samochodów osobowych obejmuje szeroką gamę pojazdów różnych producentów. Do najpopularniejszych typów w rejonie dolnego śląska należą: miejskie hatchbacki, sedany, crossovery i SUV-y, ale można też kupić furgonetki czy kombi.

Ceny aut

Cena modeli aut używanych na wrocławskim rynku waha się od ok. 8 tys. do ok. 150 tys. zł. Przykładowo jedne z najbardziej popularnych modeli kosztują następująco:
               Skoda Octavia z 2016 roku, z silnikiem 2.0 diesla, kosztuje 53 000zł
               Volkswagen Golf z 2015 roku, z silnikiem 2.0 diesla, kosztuje 48 00zł
               Toyota Yaris z 2015 roku, z silnikiem 1.0 benzyna, kosztuje 32 000zł
               Hyundai Tucson z 2016 roku, z silnikiem 1.7 diesla, kosztuje 64 000zł
               Opel Astra z 2016 roku, z silnikiem 1.6 diesla, kosztuje 47 000zł