Rynek motoryzacyjny w obecnych czasach

Sytuacja na rynku motoryzacyjnym bardzo mocno reaguje na to, co obecnie dzieje się nie tylko z polską gospodarką, ale i światową. Brak półprzewodników, problemy z ciągłością dostaw, galopująca inflacja, to najważniejsze czynniki, które mają obecnie wpływ na ceny nie tylko nowych ale i używanych modeli.

Dlaczego? Jeśli chodzi o nowe modele to sprawa jest dosyć oczywista. Jeśli chodzi o używane auta to tutaj czynnik jest jeden – brak dostępności nowych powoduje wzrost zainteresowania używkami, a za tym idzie również wzrost ich cen. Tak dzieje się nie tylko w Polsce. Handlarze skupując auta z Niemiec również muszą zainwestować większe pieniądze za ten sam model niż było to jeszcze rok temu.

Ceny samochodów nowych i używanych

Jak obecnie kształtują się ceny? Średnio za ten sam model w salonie musimy zapłacić około 7 do 9 tysięcy złotych więcej. Coraz rzadziej (o ile nie w ogóle) jest możliwość negocjacji ceny, zwłaszcza jeśli mamy na myśli auta dostępne od ręki. Rabaty? Dodatkowe gadżety? Przysłowiowe „dywaniki”? Nic z tego.

Sprzedawcy mając na uwadze obecną sytuację korzystają z niepisanego prawa. Jakiego? Albo kupujesz i bierzesz to co jest, oczywiście bez żadnych dodatków lub rabatów, albo „wypadasz z kolejki”. A na samochód z pewnością bardzo szybko znajdą się inni chętni, którzy zapłacą każdą kwotę, byle tylko nie czekać 10 miesięcy na odbiór zamówionego modelu.

Jakie są prognozy?

Dla niektórych omawianie prognoz cenowych to tak zwane „wróżenie z fusów”. Rynek jest obecnie bardzo dynamiczny, gwałtownie reaguje na wszystkie, nawet z pozoru niezwiązane z tematem motoryzacji sprawy. Dlatego przewidywanie jakie w następnych latach mogą być ceny nowych samochodów lub używanych jest na ten moment dosyć niepewne. Natomiast obserwując aktualne wydarzenia i rozwój sytuacji można jednoznacznie stwierdzić, że przynajmniej przez następnych kilka miesięcy sytuacja nie ulegnie poprawie.

Ceny będą wzrastać. Obecna inflacja przyspiesza ten proces, a ani kupujący, ani sami sprzedawcy nie mają już na to zbyt wielkiego wpływu. Co będzie dalej? Czy w drugiej połowie 2022 roku zgodnie z zapowiedziami sytuacja na rynku motoryzacyjnym unormuje się? Czy ceny aut używanych i nowych modeli spadną? Przekonamy się niebawem.