Rynek aut ciężarowych

Właściciele firm transportowych mają obecnie nie lada kłopoty. Jakie? Nowe auta ciężarowe notują mocne przesunięcia w dostawach, ceny systematycznie idą w górę, a na domiar wszystkiego zaczyna brakować kierowców. Mimo obecnej sytuacji na rynkach światowych sam transport nie ucierpiał zbyt mocno – w końcu ludzie wciąż potrzebują dostaw żywności czy innych dóbr. Popyt wciąż rośnie, a dzięki temu mamy kolejny rozkwit branży transportowej. Tylko czy zważywszy na całe zamieszanie na rynku motoryzacyjnym uda się ten rozkwit? Czy trudności logistycznie zapętlą się i zablokują również i tę gałąź gospodarki?

Dostępne oferty

Dostępność modeli – również tych używanych – jest wyjątkowo niska jeśli chodzi o samochody ciężarowe. Transport, jako jedna z ważniejszych gałęzi przemysłu, najmniej ucierpiała z powodu obecnej sytuacji na rynkach światowych. Zapotrzebowanie na przewóz żywności, półproduktów, materiałów, ubrań czy innych dóbr wręcz wzrosło. Jedynym problemem pozostaje dostępność aut. Z aktualnych ofert najwięcej jest dostępnych pojazdów marki MAN, najmniej – Scanii. Sprawdźmy szczegóły:

  1. MAN TGX z 2016 roku, przebieg 600 000 km, cena 128 000 PLN
  2. Scania R 450 z 2016 roku, przebieg 880 000 km, cena 190 000 PLN
  3. DAF XF106.460 z 2015 roku, przebieg 840 000 km, cena 179 900 PLN
  4. Renault T z 2017 roku, przebieg 530 000 km, cena 140 000 PLN

Wśród wymienionych marek widać, że najwyższą cenę utrzymują auta marki Scania. Jednak jak wspomnieliśmy – ich dostępność jest wyjątkowo niska, a znalezienie na rynku używanego modelu młodszego niż 2016 rok graniczy właściwie z cudem.

Najlepsze modele samochodów ciężarowych

Systematycznie, co jakiś czas, pojawiają się kolejne rankingi omawiające nowe modele poszczególnych marek i prezentujące ich pozycje wynikające ze sprzedaży czy opinii użytkowników. W przypadku samochodów ciężarowych nie mówimy o poszczególnych modelach, bo one różnią się specyfikacją w zależności od potrzeb firmy. Skupmy się zatem na markach. Do najpopularniejszych na świcie należą Scania, Mercedes, DAF i Volvo. Te cztery marki są zarówno popularne jak i oczywiście najdroższe. Do tańszych należą MAN, Renault i Iveco. Ostatnio do rynku aut ciężarowych dołączył również Ford, który cenowo upodobnił się do droższych marek, jeśli chodzi o rankingi – dajmy jeszcze mu trochę czasu.