O motoryzacji
Bez wątpienia Japonia jest potentatem w branży motoryzacyjnej. Marki takie jak Toyota, Honda, Nissan, Suzuki, Mitsubishi, Mazda, Lexus, Infiniti, Acura, Datsun, Daihatsu, Isuzu i Subaru są znane każdemu. A aktualnie w dobie kryzysu to Japończycy ciągle oferują samochody, podczas gdy europejskie fabryki są zamykane, a projekty nowych generacji wstrzymywane lub odkładane.
Japońska produkcja pojazdów
Japońskie firmy motoryzacyjne ze swoją wielkością produkcji stawiają ten kraj na III miejscu na świecie. W tym kraju rozlokowanych jest 6 największych koncernów z pierwszej 10-tki. W statystykach światowych Japonia zajmuje tą lokatę już 9 rok z rzędu i raczej nic nie wskazuje zmian.
Oprócz samochodów przemysł motoryzacyjny wyłonił takich gigantów jak Kawasaki i Yamacha. Sprzęt ciężki to też japońskie marki jak np. Komatsu, czy Hitachi.
Nowoczesność i technologie
Japonia kultywuje historię motoryzacji już ponad 100 lat. Japońskie samochody używane i nowe trafiają na rynki całego świata. Nawet południowa Azja mimo bliskości rynku chińskiego, czy Afryka mimo odległości goszczą na drogach dziś 50-60 letnie Toyoty, czy Nissany.
Tak naprawdę za jakością japońskich samochodów stoi nacisk na bezawaryjność, zastosowanie innowacji i technologii za którymi inni producenci mogą tylko tęsknić. Ogłoszenia motoryzacyjne wziąć oferują Corollę często 20 letnią w świetnym stanie.
Fabryki z branży motoryzacyjnej w Japonii pierwsze wprowadziły do produkcji pojazdów robotykę. Samochody hybrydowe i elektryczne także przodują rozwiązaniami. Japonia jest znana z niezawodnych produktów, a producenci z wyspy kwitnącej wiśni nie boją się nowych wizji i rozwiązań, które zawsze są sprawdzone i trafiają w rynek.
Pierwszy japoński samochód
Komanosuke Uchiyama w roku 1902 skonstruował podwozie i umieścił na nim amerykański silnik. To rozpoczyna historię motoryzacji w Japonii. 5 lat później stworzył auto oparte na jego rozwiązaniach, już wraz z napędem. Mitsubishi Zosen wyprodukował swój pierwszy pojazd w roku 1914, nazywając go przewrotnie Model A.