O Maździe CX-5

Mazda CX-5 jest SUV-em klasy średniej produkowanym przez japoński koncern od 2012 roku. Ten samochód osobowy należy do segmentu D, ma napęd przedni lub AWD, a moc przekazywana jest przez 6-biegową manualną lub automatyczną skrzynię biegów.

Samochody takie jak Mazda CX-5 od kilku lat sprzedają się coraz lepiej. Już ponad 10 lat temu nie uciekło to uwadze wielu producentów i starali się opracować i wdrażać do produkcji ten typ pojazdu. Tak też zrobiła Mazda z modelem CX-5 i podczas targów we Frankfurcie zaprezentowała pierwszą generację Mazdy CX-5.

Zgodnie z filozofią Mazdy stylistyka to wynik „duszy ruchu”, czyli KODO. Taką nazwę nosi podejście do projektowania nowoczesnych samochodów w tym japońskim gigancie.

Mazda CX-5 to nowości. Jest to pierwszy samochód z technologią SkyActiv. Jest to pojęcie określające sztywną, lekką platformę podwozia wraz z nowymi jednostkami napędowymi. Są do silniki benzynowe i wysokoprężne opracowane w ten sposób, że zachowują moc z danej pojemności, jednak są bardziej oszczędne i mniej kłopotliwe w eksploatacji a także w serwisie.

Mazda w I generacji CX-5 oferuje naprawdę bogate wyposażenie już w najtańszej wersji, a jest ich łącznie 4. Standardowe opcje to ABS, EBD i EBA, a także DSC i TCS. Wnętrze to aż 6 poduszek powietrznych, elektrycznie sterowane szyby, podgrzewane fotele i lusterka ( które są także sterowane elektrycznie ) system audio z 4 głośnikami, klimatyzacją i systemem monitorującym ciśnienie w oponach.

Mazda Cx-5 kolejnej i na razie aktualnej generacji pokazana została końcem 2016 roku. Tu widać znaczny postęp w systemie multimedialnym, który może być teraz sterowany głosem i odpowiada za wiele aspektów pracy auta. Dodatkowo wprowadzono nowe silniki. Widać, że auta osobowe tego modelu są zbudowane według nowych założeń.

Mazda CX-5 ( 2003-2011 )

Dostępne są silniki benzynowe 2.0 oraz 2.5, wszystkie SkyActive, czterocylindrowe, rzędowe. Dają one moc 160, 165 oraz 192 KM.

Mazda CX-5 ( 2011-2017 )

Nowe jednostki napędowe to 2.2 litrowy diesel SkyActive i 2.0 litrowy benzynowy SkyActive-G. W Ameryce Północnej dostępny jest silnik o pojemności 2.5 litra.