Numer VIN

Czym właściwie jest numer VIN? Rozwinięcie skrótu to Vehicle Identification Number, czyli numer identyfikacyjny pojazdu. Zostaje on nadany i umieszczony na tabliczce znamionowej przez producenta. Obecnie numer VIN składa się z 17 znaków – cyfr i liter z wyłączeniem liter I, O oraz Q. Znaki te nie są przypadkowe – zawierają kod producenta, kraj pochodzenia pojazdu, model, numer seryjny, a nawet datę produkcji. Niektóre marki w numerze VIN zapisują dodatkowe informacje takie jak wersję wyposażeniową, lakier nadwozia czy rozmiar felg.

Cenne informacje

Jeśli chcemy kupić auto, a w kręgu poszukiwań są samochody używane to dobrze jest pamiętać o numerze VIN. Dlaczego? Bo to nie tylko dane wymienione powyżej. Dzięki niemu możemy sprawdzić historię pojazdu, a w wygenerowanym przez specjalne firmy raporcie dowiedzieć się o najważniejszych kwestiach.

Raport historii pojazdu może ustrzec nas przed trefnym zakupem. Co zawiera tego typu sprawozdanie?

  • Wykaz z baz skradzionych pojazdów.
  • Dane techniczne pojazdu.
  • Informacje o odczytach przebiegu.
  • Zgłoszenia uszkodzeń, wypadków i szkód w których brał udział pojazd.
  • Usterki fabryczne auta.

Dodatkowo możemy tam znaleźć informacje o przeznaczeniu auta czy jego archiwalne zdjęcia.

Bezpieczny zakup

Dzięki sprawdzeniu takiej historii pojazdu, właśnie za pomocą numeru VIN, jesteśmy w stanie ocenić sami, czy dany pojazd (bo nie tylko samochody osobowe można w ten sposób sprawdzać) warto kupić. Coraz częściej kierowcy korzystają z tego rozwiązania. Duża dostępność firm generujących raporty, a także możliwość weryfikacji pojazdu bezpośrednio poprzez ogłoszenie sprzedaży na popularnych portalach, ułatwiają kupującym korzystanie z tego typu rozwiązań.