Nowości motoryzacyjne

Rynek motoryzacyjny zmienia się, producenci prześcigają się nie tylko w unowocześnianiu modeli pod względem systemów, multimediów czy wyglądu. Widać mocny trend – wywołany unijnymi restrykcjami – w produkcji samochodów elektrycznych. Nie ma już właściwie komercyjnej marki, która nie miałaby w swojej ofercie przynajmniej jednego modelu z napędem elektrycznym lub hybrydowym.

Opel, Nissan, Peugeot, Ford, Kia, Audi, BMW – to tylko kilka marek, które proponują swoim klientom samochody elektryczne. Ale czy faktycznie jest to przyszłość motoryzacji? Czy może jednak ślepy zaułek?

ECO auta elektryczne?

Wątpliwości jest wiele, ale większość jesteśmy w stanie rozwiać w tej chwili. Pierwsza kwestia to hasło „ECO”. Czy auta elektryczne są ekologiczne? W Polsce wciąż zbyt mocny nacisk kładzie się na energię elektryczną uzyskiwaną z węgla. Za granicą widać w tym temacie mocne i stanowcze zmiany – coraz więcej energii czerpanej jest z odnawialnych źródeł energii. Takie podejście powoduje, że te auta są ekologiczne.

Co z akumulatorami? Już teraz firmy widzą, że rosnące latami hałdy zużytych akumulatorów mogą stanowić zagrożenie dla środowiska. Dlatego szukają rozwiązań, metod utylizacji, ale też i zmian w sposobie produkcji (zwłaszcza jeśli chodzi o stosowane metale).

Warto przy tym pamiętać, że zużyte tradycyjne akumulatory samochodowe tym bardziej nie są, nawet w najmniejszym stopniu, bezpieczne dla środowiska.

Popularne modele

Już teraz widać, że nawet w Polsce auta elektryczne i hybrydy typu plug-in stają się coraz bardziej popularne. Oto Top 5 najlepiej sprzedających się elektryków:

Nissan Leaf — 1795 sztuk.

BMW i3 — 1568 sztuk.

Renault Zoe — 622 sztuk.

Škoda Citigo-e IV — 518 sztuk.

Tesla Model S — 481 sztuk

Oprócz elektrycznych napędów w ofertach koncernów motoryzacyjnych mamy również hybrydy plug-in czyli PHEV. Najpopularniejsze z nich na naszym rynku to między innymi Mitsubishi Outlander PHEV, BMW Serii 3, BMW Serii 5, Volvo XC90 czy Škoda Superb IV.