Nowe przepisy – za czy przeciw?

Nowe przepisy w kodeksie o ruchu drogowym funkcjonują dosyć krótko, a już zdołały wywołać wokół siebie niemałą burzę. Zmiany nie objęły wyłącznie drastycznej podwyżki kwot mandatów, co więcej – nie dotyczą włącznie kierujących samochodami, ale także pieszych czy rowerzystów. Jednak to właśnie nowy taryfikator mandatów wzbudził najwięcej emocji i podzielił społeczeństwo. Jedni kompletnie nie zgadzają się z nowymi kwotami za drogowe przewinienia i uważają, że to rabunek w biały dzień. Inni wręcz przeciwnie – twierdzą, że jeśli jeździ się przepisowo to z pewnością nie przyjdzie nam zapłacić horrendalnych mandatów. A jaka jest prawda? Jaki jest aktualny taryfikator mandatów? Co jeszcze zmieniło się w przepisach o ruchu drogowym? Sprawdźmy.

Nowy taryfikator 2022

Nowy taryfikator mandatów wszedł w życie 1.01.2022 roku wraz z kilkoma innymi zmianami w przepisach o ruchu drogowym. Jak wyglądają nowe ceny mandatów? Oto przykłady dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości. Jak do tej pory kierujący pojazdem, który przekroczył dopuszczalną prędkość o 50km/h był karany mandatem o wysokości 500zł. Obecnie, za przekroczenie 71km/h lub więcej jest to kara w wysokości od 1500zł, czyli aż 3 razy większa. Do kwoty 1500zł wzrosły również mandaty za wykroczenia popełniane przeciwko bezpieczeństwu pieszych w ruchu drogowym. Za używanie telefonu podczas jazdy łamiący przepisy nie otrzyma już 200zł mandatu, a 500zł.

Zmiany nie tylko dla kierowców

Samochody osobowe, rowery, motocykle – kierujący nimi muszą od teraz zwracać większą uwagę na obowiązujące przepisy. Jednak nie tylko oni. Również pieszych objęły zmiany w stawkach mandatów za przekroczenia. I tak chociażby za wkroczenie na przejście dla pieszych w trakcie nadawania przez sygnalizator czerwonego światła, pieszy otrzyma mandat w wysokości 200zł, a nie 100zł. Najwyższy mandat, jaki pieszy może otrzymać, jest przewidziany w przypadku wtargnięcia na torowisko w momencie zamykania zapór, lub gdy są one zamknięte, a także w momencie nadawania czerwonego światła przez sygnalizator na przejeździe lub przejściu kolejowym. Wówczas pieszemu grozi mandat w wysokości nawet 2 000 złotych. Tu ważna informacja – za to wykroczenie identyczna stawka dotyczy kierujących pojazdami.