Nissan Qashqai – opis modelu

Nissan Qashqai to bardzo popularny samochód nie tylko w Japonii skąd pochodzi, lecz często możemy go uświadczyć na naszych, polskich drogach. Ten japoński crossover produkowany jest od roku 2006 i do roku 2021 zyskał trzy generacje.

Pierwsza generacja Nissan Qashqai

Targi motoryzacyjne w Paryżu w 2006 były miejscem, gdzie ludzie pierwszy raz zobaczyli ten pojazd. Ówczesny Nissan Qashqai zbudowany został według płyty podłogowej innego pojazdu tej samej marki, a konkretnie Nissana X-Trail. Rok 2008 był momentem wypuszczenia nieco dłuższej wersji tego pojazdu. Przedłużenie pozwoliło na zamontowanie dodatkowego rzędu siedzeń. Jeżeli chodzi o inne stylistyczne zmiany to zastosowana została inna atrapa chłodnicy, a tył stał się mniej opływowy. W kolejnym roku design tego pojazdu został znów nieco przerobiony za sprawą faceliftingu. Zmianie uległy elementy takie jak błotniki, reflektory, maska czy też przedni zderzak. Lampy zostały wyposażone w diody LED. Wnętrze tego pojazdu również uległo zmianie. W tej wersji pojazd otrzymał nieco bardziej luksusowe obicia materiałowe. Ciekawie wykonano również systemy wygłuszenia wnętrza.

Druga generacja Nissan Qashqai

Druga generacja japońskiego crossovera ujrzała światło dzienne 7 listopada 2013 roku. Jest to owoc współpracy z francuską marką Renault. Zauważono, że poprzednia wersja zawierająca dodatkowy rząd siedzeń nie sprzedawała się za dobrze. Z tego właśnie powodu w drugiej generacji zrezygnowano z tego, mimo to auto jest dłuższe, szersze i wykazuje się mniejszą wagą. Pojazd ten zawierał bardzo interesujące wyposażenie. Na pokładzie tego auta dostępna była klimatyzacja, tempomat i 5-calowy wyświetlacz. W 2017 roku druga generacja Nissana Qashqai została nieco odświeżona poprzez mały lifting. Zmieniono delikatnie zderzak i światła. Dokonano również małych zmian we wnętrzu pojazdu. Podobnie jak w przypadku pierwszej generacji, pojazd ten doczekał się faceliftingu. Zaprezentowany został na prestiżowych targach samochodowych w Genewie. Zderzak przedni po raz kolejny został zmieniony. Podobnie stało się z resztą z atrapą chłodnicy i reflektorami. Tył został również przeprojektowany i unowocześniony.

Trzecia generacja Nissan Qashqai

Trzecia generacja pojazdu Nissan Qashqai została zmieniona pod wieloma względami, jednak zachowała bardzo konwencjonalny styl. Mimo to samochód prezentuje się ciekawie i oryginalnie. Dużą uwagę na pewno przykuwają 20-calowe felgi, które są nowością pod względem poprzednich generacji. Auto po raz kolejny stało się delikatnie większe. Jeżeli chodzi o wnętrze to wielu sympatyków motoryzacji przypadł do gustu pomysł sterowania funkcjami pojazdu za pomocą pokręteł. Wiele samochodów produkowanych dzisiaj wyposażonych jest w dotykowe ekrany, które nieco zabijają ducha klasycznej motoryzacji. Wykorzystanie pokręteł jest bardzo przyjemnym ukłonem w stronę klasyki. Mimo to wnętrze wydaje się bardzo komfortowe i nowoczesne.