Jakie są najmniej awaryjne ciągniki siodłowe?

Wybór nieawaryjnego ciągnika siodłowego jest niezwykle ważną decyzją dla całego przedsiębiorstwa. Które modele można jednak uznać za te najbardziej niezawodne i z czego właściwie to tak naprawdę wynika?

Niezawodność ciągników siodłowych kluczową kwestią – dlaczego tak jest?

Niezależnie od tego, o jakim samochodzie będziemy mówili, jedno jest pewne – ich niezawodność jest niezwykle istotną kwestią. Co nam po najlepszym samochodzie pod kątem komfortu, bezpieczeństwa czy osiągów, jeżeli co chwilę będzie ono stać w warsztacie i nie będziemy mieli z niego ani grama pożytku? To oczywiście pytanie retoryczne i to właśnie dlatego konieczne jest odpowiednie sprawdzenie, jakie pojazdy należą do najlepszych właśnie pod kątem najmniejszej awaryjności. W przypadku jednak takich konstrukcji, jak ciągniki siodłowe, ten aspekt jest jednak jeszcze ważniejszy niż w przypadku pojazdów osobowych. Dlaczego jednak tak jest? Odpowiedź jest bardzo prosta – w tym przypadku chodzi o całe przedsiębiorstwo, które swoje poprawne działanie opiera między innymi na poprawnym działaniu swoich pojazdów.

Nie musimy chyba tłumaczyć, jak ważne w firmach logistycznych, transportowych czy spedycyjnych są pojazdy ciężarowe. To dzięki nim możliwe jest tak naprawdę odpowiednie działanie całej firmy, bowiem to właśnie na przewozie towarów oraz na transporcie opierają one swoją działalność. Jeżeli na przykład w jednym momencie kilka pojazdów musiałoby trafić do mechanika, mogłoby to oznaczać całkowity paraliż firmy, a co są tym idzie – gigantyczne straty oraz groźbę utraty intratnych kontraktów czy partnerów biznesowych. Oczywiście niektórych usterek można się ustrzec stawiając na rozsądną eksploatację czy regularne przeglądy, lecz niektórych poważnych awarii albo nie sposób przewidzieć, albo pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie, gdy ewentualna pomoc jest naprawdę mocno oddalona. To właśnie dlatego w kwestii samochodów ciężarowych konieczne jest postawienie na najlepsze rozwiązania pod kątem niezawodności. Inaczej naszego wyboru niestety możemy potem dość mocno żałować.

Jak najlepiej mierzyć niezawodność ciągników siodłowych? W wydanej na nie kwocie

Powiedzieliśmy już, że w przypadku samochodów ciężarowych, a mówiąc już całkowicie dokładnie – ciągników siodłowych – niezawodność jest niewyobrażalnie ważną kwestią. Jak jednak odpowiednio mierzyć niezawodność takich konstrukcji? Opcji w tym przypadku jest naprawdę wiele, lecz jedną z niewątpliwie najważniejszych kwestii będzie tutaj wskaźnik nazywany całkowitymi kosztami eksploatacji. Mówi on nam nie tylko o tym, ile trzeba wydać na paliwo czy na mieszankę AdBlue, bowiem w skład tego wskaźnika wchodzą również wszystkie koszty związane z naprawami, wymianami zużytych części, a także i przeglądami.

W przypadku samochodów ciężarowych naprawdę trudno jest znaleźć odpowiedni schemat pomiarów niezawodności, a ten przedstawiony powyżej, opierający się na rocznych wydatkach na daną maszynę, wydaje się mieć największy sens. To właśnie na tym oparła się niemiecka Firma Fehrenkotter, która sprawdzając wiele modeli ciągników siodłowych zdołała ocenić, które z nich można uznać za najmniej awaryjne i niezawodne. Jaki model znalazł się jednak w tym zestawieniu na czele?

Najbardziej niezawodne ciągniki siodłowe według najnowszych badań

We wspomnianym wyżej raporcie pierwsze miejsce bezapelacyjnie zajęło Volvo FH, które jest w stanie wykonywać naprawdę duże przebiegi bez zająknięcia się. Tuż za Volvo uplasowano zaś Iveco Stralis, które bardzo dobrze radzi sobie w utrzymywaniu dobrej formy nawet z setkami tysięcy kilometrów na karku. Mimo złej sławy, w szczególności w kwestii elektroniki czy zawieszenia, DAF XF również pokazał się w teście z naprawdę dobrej strony, plasując się na trzeciej lokacie.

Następnie należy wspomnieć o Mercedes-Benz Actros, który co prawda po wyjeździe z fabryki daje sobie naprawdę świetnie radę i warto o tym wspominać, lecz ten model nie starzeje się najlepiej, choć nadal zdecydowanie warto o nim wspomnieć jako o aucie niezawodnym.