Jakie prawo jazdy na samochód ciężarowy? – Najistotniejsze informacje

Nie da się ukryć, że jazda samochodem ciężarowym jest czymś specyficznym. Dla jednych jest to marzeniem, aby zasiąść za kółkiem ciężarówki. Inni zaś widzą w tym bardzo dobrą opcję na zarobek dużych pieniędzy. Tak czy inaczej, aby zacząć kierować samochodem ciężarowym potrzebne jest nam odpowiednie szkolenie i dokument upoważniający nas do kierowania takim pojazdem. W końcu samochody ciężarowe to naprawdę potężne maszyny, nad których mocą czasami ciężko zapanować, a sterowanie ciężarówką nie jest takie proste jak w przypadku samochodów osobowych. Trzeba mieć na uwadze wiele czynników jak np. zwiększony rozmiar pojazdu, stosunkowo mniejsza widoczność i znacznie większa moc. Tego, jak prowadzić samochód ciężarowy dowiadujemy się na kursie prawa jazdy kategorii C.

Do czego uprawnia nas prawo jazdy kategorii C?

Najprościej mówiąc dokument taki upoważnia nas do kierowania pojazdem o dopuszczalnej wadze całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Ciekawe jest to , że prawo jazdy kategorii C daje nam również możliwość kierowania ciągnikiem rolniczym czy innym pojazdem wolnobieżnym. Wyjątkiem od reguły jest jednak autobus. Nie możemy go prowadzić posiadając jedynie prawo jazdy kat. B i C.

Kto może zostać dopuszczony do kursu prawa jazdy kategorii C?

Kandydat na kurs prawa jazdy kategorii C musi spełniać kilka wymagań. Po pierwsze musi on mieć ważne prawo jazdy kategorii B i posiadać minimum 21 lat. Wyjątki jednak się zdarzają. Niekiedy można usłyszeć, że ktoś zaczął kurs w wieku 18 lat. Tutaj jednak wymogiem jest zaliczenie wstępnej kwalifikacji. Jak przy każdym dokumencie uprawniającym nas do kierowania pojazdem, kandydat musi przeprowadzić również odpowiednie badania lekarskie.

Jak wygląda sam kurs na prawo jazdy kategorii C?

Aby rozpocząć kurs, który pozwoli nam na jazdę ciężarówką musimy zgłosić się na kurs zanim zdamy państwowy egzamin organizowany przez WORD. Kurs jest podzielony na dwie części. Pierwsza z nich, część teoretyczna uczy podstaw, które musimy znać na pamięć. Zanim wsiądziemy za kółko pojazdu powyżej 3,5 tony to musimy posiąść wiedzę teoretyczną, która zaplanowana jest na 20 godzin zajęć. Gdy już opanujemy podstawy, nadchodzi pora na zajęcia czysto praktyczne. Tam instruktorzy uczą jak postępować z maszyną i pokazują jak się ją obsługuje. Ta część kursu z kolei trwa łącznie 30 godzin. Gdy zakończymy kurs, wówczas zostaje nam tylko zaliczyć egzaminy w instytucji WORD.

Ile może kosztować kurs na prawo jazdy kategorii C?

Koszt kursu na prawo jazdy kategorii C może różnić się zależnie od regionu. Widełki cenowe wahają się od 2600 zł do 3700 zł. Do tego należy doliczyć oczywiście koszt badań lekarskich, jak również samego egzaminu, który wynosi 245 zł. Ciekawym rozwiązaniem są jednak opcje refundacji kosztów wydanych na prawo jazdy kategorii C. Warto zaznajomić się z takim tematem, gdy czujemy, że chcielibyśmy pracować jako kierowca ciężarówki, a na razie nie jesteśmy w stanie ponieść takich kosztów.