Jak przygotować samochód do sprzedaży?

Każda osoba, która kiedykolwiek sprzedawała swoje auto, doskonale wie, że proces ten nie jest prosty i zanim uda nam się znaleźć chętnego kupca, który bez większych problemów po prostu weźmie nasze auto, to często musi minąć sporo czasu. Można jednak sprawić, że czas oczekiwania na kupca będzie nieco krótszy. W tym celu trzeba bowiem dobrze przygotować swoje auto do sprzedaży, dzięki czemu będzie cieszyło się większym zainteresowaniem, a także zrobi znacznie lepsze wrażenie podczas oględzin.

Od czego zacząć przygotowywanie samochodu do sprzedaży?

Przygotowania do sprzedaży auta osobowego warto rozpocząć od zajęcia się autem, zanim jeszcze wystawimy ogłoszenie. Przede wszystkim warto dokładnie umyć swój samochód tak, by podczas wykonywania zdjęć prezentowało się dobrze. To samo dotyczy wnętrza. Jeśli chcemy pokazać je na zdjęciach, a warto to zrobić, to trzeba je dobrze wysprzątać tak, by potencjalni kupujący otrzymywali auto, które jest czyste i zadbane.

To, czego nie warto robić to z kolei takie kwestie jak drobne naprawy. Zdecydowanie warto odpuścić sobie wymianę oleju i filtrów, gdyż zdecydowana większość kupujących i tak po pozyskaniu nowego samochodu osobowego udaje się do mechanika na podstawowy serwis. Warto jednak zająć się innymi usterkami, a w szczególności tymi, które powodują, że na desce rozdzielczej świecą się kontrolki pokazujące, że coś jest nie tak.

Złym pomysłem nie jest też zadbanie o przegląd, jeśli ten kończy się w ciągu najbliższego tygodnia lub dwóch. Kupujący znacznie bardziej przychylnie patrzą na samochody, które mają jeszcze prawie rok ważności badania technicznego, więc w ten sposób względnie niewielkim kosztem można zwiększyć swoje szanse na sprzedanie samochodu.

Jak dobrze wystawić ogłoszenie samochodowe?

Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach najlepszym sposobem na sprzedaż auta jest wystawienie go w internecie. Pomagają w tym na przykład strony, które za niewielką opłatą wystawiają ogłoszenia samochodowe, które dzięki temu mają szanse dotrzeć do ogromnej liczby potencjalnych kupujących z całej Polski, tym samym zwiększając szanse na sprzedaż takiego samochodu osobowego.

Najważniejsze rzeczy w każdym ogłoszeniu to zdjęcia, które w dużej mierze odpowiadają za pierwsze wrażenie na kupującym. Jeśli postaramy się przy ich wykonywaniu, to możemy znacząco zwiększyć szanse na szybką sprzedaż naszego auta i tym samym świetnie przygotować je do sprzedaży. Zdjęcia powinny być wykonywane przede wszystkim za dnia. W ten sposób najlepiej widać wszystkie mankamenty samochodu, co wcale nie jest wadą.

Podczas fotografowania auta przed wystawieniem ogłoszenia samochodowego dobrze jest ująć je z wielu stron tak, by pokazać je w całości z zewnątrz. Dobrze sprawdzają się także zdjęcia wnętrza, a w szczególności takich miejsc jak fotel kierowcy, kierownica, deska rozdzielcza, czy też bagażnik. Nie zapomnijmy o tym, by je dokładnie posprzątać, zanim zabierzemy za wykonywanie zdjęć. Jeśli w aucie nie będzie czysto, to potencjalni kupujący mogą się zacząć obawiać, że poprzedni właściciel samochodu nie dbał o nie w wystarczającym stopniu.

Jak przygotować siebie do sprzedaży samochodu?

Przed sprzedażą samochodu osobowego dobrze jest przygotować odpowiednio nie tylko auto, ale też siebie. Przede wszystkim trzeba znać wartość auta i nie bać się negocjować, gdy potencjalny kupujący będzie starać się znacząco obniżyć cenę za samochód. W ten sposób nie zostaniemy zmanipulowani i nie stracimy pieniędzy na naszym samochodzie. Konieczne jest też dobre przygotowanie się do oględzin auta. Warto zadbać o to, by móc być dostępnym w różnych godzinach, gdyż potencjalni kupujący mogą być chętni na oględziny w każdej porze. Nie zapominajmy też o tym, by doskonale znać wady auta. Przedstawienie ich jest dość ważne. Zatajenie jakichkolwiek wad auta sprawia, że kupujący po ich odkryciu może zażądać rękojmi, czyli my będziemy musieli oddać mu pieniądze, a z powrotem otrzymamy sprzedany wcześniej samochód. Znacznie lepiej jest być transparentnym i w ten sposób wzbudzić zaufanie potencjalnego kupującego.