AdBlue w samochodzie ciężarowym – Podstawowe informacje

Pojazdy, jakimi są samochody ciężarowe przebywają rocznie setki tysięcy kilometrów. Jak wiadomo jednak, substancje, które emitują nasze pojazdy są szkodliwe dla środowiska na wielu płaszczyznach. W tym celu zaczęto interesować się tym, jak takie zjawisko zniwelować, albo przynajmniej zmniejszyć. Popularne są dlatego teraz tak bardzo samochody elektryczne i hybrydowe. W przypadku ciężarówek zaczęto interesować się między innymi tym jak zmniejszyć ilość szkodliwych związków chemicznych w spalinach. W tym celu zaczęto produkować AdBlue, które nie jest wcale paliwem, ani uszlachetniającym dodatkiem do paliwa, lecz specjalnym płynem stosowanym do układu wydechowego.

Czym jest AdBlue – skład płynu do układu wydechowego

Skład płynu AdBlue jest niezwykle prosty, gdyż zawiera po prostu dwa składniki. Jest to 32,5% roztwór destylowanej wodny z mocznikiem. Drugi składnik wśród niektórych kierowców wzbudza pewne kontrowersje, jednak są one bezpodstawne. Wbrew opinii niektórych kierowców nie jest to mocz zwierzęcy, gdyż ten jest zwyczajnie zbyt bardzo zanieczyszczony, aby stosować go w takim celu. AdBlue jest znormalizowanym roztworem wodnym, na którego produkcję potrzeba specjalnej licencji. Co ciekawe AdBlue nie jest opatentowany. Produkuje go wiele przedsiębiorstw i można go zakupić w formie spakowanej jak też zatankować bezpośrednio na stacjach paliwowych.

Dlaczego warto stosować AdBlue?

AdBlue jest czynnikiem, który przyczynia się do niwelowania szkodliwych substancji emitowanych przez nasz samochód. Płyn ten rozkłada cząsteczki szkodliwych substancji na mniejsze co pozwala zniwelować je o nawet 90%.

AdBlue – Samochody ciężarowe i osobowe

AdBlue jest płynem stosowanym najczęściej w ciężarówkach. Dlatego właśnie dystrybutory na stacjach są rozmiarowo przygotowane do wlewów, jakie posiadają tiry. Samochody osobowe jednak również posiadają często opcje zatankowania tego płynu, do czego zachęcają producenci pojazdów. AdBlue kupiony w formie spakowanej to bardzo dobre rozwiązanie dla naszego pojazdu. Dodatkowo butle z płynem do wydechu można bezpiecznie trzymać w domu, gdyż nie jest wybuchowa, ani niebezpieczna.

Komputer pokładowy a AdBlue – co się stanie jak nie zatankujemy

Ogólnie rzecz biorąc pełny zbiornik płynu AdBlue starcza nam naprawdę na bardzo długo i nawet jak zobaczymy powiadomienie o jego rezerwie to nie musimy się martwić, że za 100 km nam go zabraknie. Należy go jednak zatankować, gdyż niektóre komputery pokładowe mogą zastosować tryb awaryjny silnika, gdy płynu zabraknie. Wówczas ponowne włączenie pojazdu może okazać się niemożliwe. Firma transportowa jest wówczas zobowiązana do serwisowania pojazdu w ASO, co jak wiadomo niesie za sobą koszta. Ciekawostką jest, że niektóre komputery pokładowe potrzebują trochę czasu, aby zauważyć brak AdBlue. Jeżeli decydujemy się na samodzielne uzupełnianie płynu to należy pamiętać, aby nigdy nie robić tego na włączonym pojeździe. Grozi to uszkodzeniem pompy i zanieczyszczeniem układu.